Apie loteriją

Čekių loterijos Lietuvoje bei užsienio valstybėse

Vos prieš kelis mėnesius, Lietuvoje įsigalėjo čekių loterijos. Valstybinė mokesčių inspekcija, šių metų rudenį paskelbė šios loterijos pradžią, ragindama visus joje dalyvauti. Iš šalies tik smagų žaidimą primenanti loterija, iš tiesų yra organizuojama rimtu tikslu. Tad pasistengsime trumpai papasakoti : kas yra toji čekių loterija, kokiu tikslu ji yra organizuojama, ar tokios loterijos yra organizuojamos ir užsienio valstybėse.

Kas yra čekių loterija ?

Gyventojai, pageidaujantys dalyvauti čekių loterijoje, turės gauti čekius ar prekių kvitus prekybvietėse, kuriose yra įprasta atsiskaityti grynaisiais pinigais, tačiau negauti jokių dokumentų, kurie patvirtintų mokėjimą. Kiekvienas gyventojas, susigundęs sėkmę išmėginti šioje loterijoje, gautą kvitą, privalės registruoti specialiame internetiniame loterijos puslapyje. Valstybinė mokesčių inspekcija, didžiausią šios loterijos akcentą siūlo dėti ties paslaugų įmonių tiekėjų veikla : maitinimo įstaigų, grožio salonų, automobilių remonto dirbtuvių ir turgavietėse vykstančios prekybinės veiklos. Kaip žinia, šiuose sektoriuose labiausiai paplitęs atsiskaitymas grynaisiais pinigais, tačiau yra vengiama apskaityti pajamas, išduoti čekius. Taigi, pirkdami daržoves ar vaisius turguje, nepamirškite prekiautojo paprašyti kvito, o kaimynus ar draugus, besilankančius grožio salonuose, paraginkite už suteiktas paslaugas pasiteirauti čekio.

Kasos aparatas

Kokiu tikslu yra rengiama čekių loterija ?

Iš šalies tiesiog linksmą bei azartišką pramogą primenanti čekių loterija, iš tiesų nėra tik mėginimas gyventojus sudominti dar vienu smagiu iššūkiu, kurio tikslas laimėti. Čekių loterijos tikslas – kovoti prieš korupciją. Loterijos esmė tai vadinamosios šešėlinės ekonomikos mažinimas, privalomųjų mokesčių rinkliava, o svarbiausia – visuomeninis švietimas ir gyventojų sąmoningumo ugdymas. Pagrindinis čekių loterijos principas, kai pirkėjai yra priversti prašyti mokėjimo kvitų iš prekybininkų, gali padėti pristabdyti neteisėtą ekonominę veiklą ir sumažinti neapskaitytų pajamų atvejus. Tad loterijoje dalyvaujantys gyventojai, galės džiaugtis ne tik numatytais prizais, tačiau ir jaustis prisidėję prie kilnaus visuomeninio tikslo.

Tačiau ką gi daryti, jeigu vis dėlto taip norimo čekio jūs negaunate, nes paslaugos tiekėjas tiesiog atsisako jį jums  suteikti ? Šiuo atveju, jūs ir vėl galite pasitikėti jau minėtąja mokesčių inspekcija. Tereikia susisiekti nurodytu telefono numeriu arba VMI specialia programa. Šios priemonės efektyviau užtikrina sėkmingą čekių loterijos veiklos idėją.

Ar tokios pačios loterijos vyksta ir užsienio vastybėse ?

Audito bei konsultacijų kompanijos EY parengtoje ataskaitoje yra teigiama, jog tokio pobūdžio loterijų pradžia įsivyravo Taivane. Čia loterija buvo rengiama dar 20 – ojo amžiaus

6 – ojo dešimtmečio pradžioje. Kai kuriose valstybėse, čekių loterija buvo organizuojama kelerius metus, tačiau vėliau ji buvo nutraukta : Pietų Korėjoje loterija vyko vos kelerius metus, tačiau 2010m. vartotojų aktyvumo lygis pasiekė norimą rezultatą ir ji buvo nutraukta. Na. o Kroatija organizavo kelias tokio pobūdžio loterijas, tačiau ne ilgą laiką ir tiesiog tam tikslui, kad parodyti visuomenei skaidresnės ekonomikos pavyzdį. Tuo tarpu, kai kurios šalys čekių loteriją rengia nuolat, pvz : Slovakija, Malta, Portugalija. O nuo 2015m. ši sąmoningumą skatinanti loterija yra rengiama ir Lenkijoje. Kaip tvirtinama ataskaitoje, Lenkijoje ši loterija sulaukė nemenko populiarumo, nes jau pirmąją savaitę buvo užregistruota kaip 1 mln. čekių. Pastarieji duomenys nuteikia džiugiai, nes galbūt ir Lietuvoje čekių loterija pasieks tokią sėkmę, kaip ir kaimyninėje Lenkijoje…

Taigi, čekių loterija kviečia dalyvauti, o galbūt ir laimėti ! Būti visuomeniškais ir bendradarbiauti, pirkti bei parduoti – siūlyti, o pagrindinis idėjos tikslas nuteikia atsakingai ir pozityviai.