Apie korupciją

Televizijoje bei spaudoje neretai pasigirsta žinių apie korupciją valstybės institucijų sektoriuje. Tačiau ne mažiau aktuali problema yra ir šalies gyventojų korupcija. Kaip ji pasireiškia ir kokiomis priemonėmis plinta ? Ar ji teikia tokią pačią žalą valstybei ir visuomenei, kaip ir institucijų sektoriuose vyraujantis korupcijos reiškinys ? Kas padeda stabdyti gyventojų korupciją ?

Kaip pasireiškia gyventojų korupcija ir kokios priemonės jai padeda plisti ?

Valstybės institucijų sektoriuje korupcija pasireiškia kaip  pareigūno arba prokuroro piniginis papirkimas, vadinamojo piniginio arba daiktinio “kyšio” davimas bei priėmimas, institucijose dirbančių asmenų tarpusavio nesąžiningų sandėrių įgyvendinimas. Tačiau korupcija tarp šalies gyventojų turi kiek kitokį savo veiklos modelį. Galima teigti, jog šalies gyventojų korupcija tai:

  • Nuo valstybės slepiamos pajamos bei nesumokėti mokesčiai.
  • Neoficialaus įdarbinimo bei atsiskaitymo ‘‘ vokeliuose ‘‘ praktika.
  • Klientams ar paslaugų gavėjams nesuteikiami prekių kvitai už suteiktas paslaugas.

Neretai žmonės pasiryžta dirbti bei yra įdarbinami neoficialiu būdu, o tai reiškia, jog nuo valstybės yra slepiamos neoficialios pajamos, dirbantys asmenys vengia mokėti privalomuosius mokesčius valstybei. O nelegalų darbą siūlantys darbdaviai, dažnai praktikuoja atsiskaitymo “vokeliuose” procesą. Taigi, tiek darbdavys, tiek ir dirbantysis savo veiklą slepia nuo valstybės, kas lemia neteisėtą įdarbinimo modelį. Tokiu būdu yra padaroma žala valstybei, nes trūkstant privalomųjų mokesčių mokėtojų, šalyje yra sumenkinama galimybė steigti kokybiškas paslaugų sektoriaus institucijas, o legaliai dirbantys asmenys privalo tenkintis minimaliais atlygiais. Tad, žala valstybei tampa tokia pati ryški, kaip ir valstybės institucijų korupcijos sukelta neigiama įtaka. Kaip dar gali pasireikšti gyventojų korupcija ?

Deja, vis dar pasitaiko atvejų, kai asmenys, plėtojantys nuosavą verslą ar kitokią norimą veiklą, užsiima darbu be individualiosios veiklos pažymos, o tai vėlgi lemia privalomųjų mokesčių mokėjimo vengimą. Teikdami įvairias paslaugas, tokie asmenys arba įmonės, dirba arba užsiima nelegalia veikla. Kartais, suteikdamos paslaugas ar parduodamos savo siūlomas prekes, kai kurios įmonės klientams nesuteikia kvito už jų apmokėtas paslaugas ar nupirktas prekes. Tačiau verta paminėti, jog toks nelegalus darbo būdas yra ne tik žalingas mūsų visuomenei bei valstybei, bet vėliau atsigręžia ir prieš pačius darbdavius  bei darbuotojus, nes slėpdami savo pajamas ir atsisakydami mokėti mokesčių, jie nesukaupia būtinojo darbo stažo, o tai savo ruožtu ateityje lemia ir faktą, kad nelegaliai dirbančiajam asmeniui, nėra suteikiama  senatvės išmoka, kurią valstybė suteikia kiekvienam ilgą laiką sąžiningai dirbusiam piliečiui. Taigi, ar toks korupcinis darbo modelis, nėra žalingas pačiam asmeniui, kuris pasiryžta dirbti slėpdamas tikrąjį savo uždarbį ?

Kas gali pagelbėti kovoje prieš gyventojų korupciją ?

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) tiria tiek institucijose veikiančią korupciją, tiek ir tarp gyventojų plintančią neteisėtą veiklą. STT duomenimis, visuomenės požiūris į korupciją tampa vis nepakantesnis. Kiekvienais metais, yra sulaukiama vis daugiau skundų dėl korupcinės veiklos. 2016m. buvo gauti net 1925 skundai. 2015 – aisiais metais STT sulaukė 1509, o 2014m. – 1316 pranešimų. Tokie statistiniai duomenys, rodo, jog pastaruoju metu buvo sulaukta 28% daugiau skundų dėl korupcinės veiklos. Na, o remiantis 2016 – ųjų metų gautais pranešimais, buvo pradėti 26 ikiteisminiai tyrmai. Žinoma, yra sulaukiama vis daugiau pranešimų ir apie nesuteiktus kvitus už paslaugas, neoficialų darbą, atlyginimą “ vokelyje “, slepiamus mokesčius. Tik šį kartą, padeda ir Valstybinė mokesčių inspekcija, kuri fiksuoja pranešimus dėl nelegalios darbo veiklos. Tad tiek STT, tiek Valstybinė mokesčių inspekcija gali daug paprasčiau dirbti savo darbą, kai visuomenėje atsiranda neabejingų asmenų, kurie nesąžiningus veiksmus laiko iš tiesų žalingais. Vis dėlto, yra svarbiausia, jog valstybėje yra ieškoma įvairiausių būdų kovoti prieš korupciją.

Taip pat skaitykite: korupcijos žala valstybei.